Posted on

Heelium ja hinna järsk tõus

Eile, 29.11.2018 saime ootamatult teada, et heeliumi hind tõuseb 20% alates 01.12.2018. Millest siis on heeliumi hinna järsk tõus tingitud? Heeliumi turg sarnaneb paljuski kütuse turuga. On käputäis ettevõtteid, kes teda nn toodavad ja seega ostmine käib oksjoni korras. Euroopa heelium tuleb enamuses USA-st ja konkurents on tihe. USA-s on ka maailma suurim heeliumi ladu, ca 80% heeliumist asetseb seal. Siinkohal olgu ka mainitud, et heeliumit on väga raske kunstlikult toota. Nii juhtuski siis, et viimasel oksjonil tõusis heeliumi hind kõvasti kallimaks ja seda kõikide jaoks. Heeliumit ei kasutata ainult õhupallides, vaid ka meditsiinis ja tootmistööstustes.

Heeliumi varud on otsakorral!

Teadlased väidavad, et kuna heeliumit ei saa kunstlikult toota, on selle gaasi varud üsnagi otsakorral. On isegi välja pakutud, et varusid jagub veel ca 30-ks aastaks. Samas on tehnika arenenud sinnani, et on juba leiutatud moodused, kuidas siiski saaks heeliumit ka kunstlikult tootma hakata. See protsess aga töötab vaid tuumajaamades ja seega on samuti kallis. Õnneks ei ole olukord veel nii kriitiline. Kui hetkel on suurimaks nn tootjaks USA, siis ka Venemaa on hoogsalt heeliumi eraldamist arendamas ehk siis otsakorral reaalselt heelium siiski ei ole. Täna on maailmas huvitav olukord, kus nõudlus on suur, aga pakkumist vähe. Majanduslikult vaadates selline asi kaua kesta ei saa. Tõsi, hind ei pruugi heeliumil enam kunagi odavneda, aga päris otsa ta ka ei saa. Tegelikkuses on heelium pärast vesinikku levinuim element meie atmosfääris.

Seega ei tasuks väga muretsema jääda, heelium ei ole lõppemas. Küll peatselt tulevad uued tehased uute tehnoloogiatega ning jutt heeliumi lõppemisest vaibub. Tundub, et seda juttu kasutatakse pigem hinna kergitamiseks.

On kuidas on, fakt on see, et Heeliumipall ei tõstnud hindasid oma suva järgi, vaid peame liikuma käsikäes koos oma tarnijaga. Kui tarnija tõstab hinda, peame seda ka meie tegema. Kui tarnija langetab hinda, siis oleme kindlasti esimesed, kes selle vooluga kaasa lähevad.

Niisiis rahulikku meelt kõigile, ei ole tarvis muretseda heeliumi lõppemise pärast, kasutage julgesti ka edaspidi heeliumit oma õhupallides.

Ootame tellimusi endiselt läbi oma Kontaktivormi või kirjutage meile Facebooki